Fasádna omietka – prečo je špinavá a ako ju vyčistiť?

Fasádna omietka je jednou z najväčších investícií, ktoré musí každý majiteľ urobiť pri stavbe alebo rekonštrukcii nového rodinného domu. Ak sa však majitelia nevenujú pravidelnej údržbe fasády, častokrát sa stáva, že nová fasáda je už po niekoľkých rokoch špinavá na nepoznanie. V takomto prípade je dobré vedieť dôvody znečistenia fasády ale tiež spôsoby, akými je možné znečistenú fasádu vyčistiť.

Prečo je fasádna omietka znečistená?

Znečistenie fasády môže byť spôsobené množstvom rôznych faktorov. Medzi najčastejšie patria tie úplne najbežnejšie, ako napríklad vplyvy počasia, výfukové výpary, znečistené ovzdušie či nesprávne spôsoby vetrania. Niekedy však môžu byť príčiny, prečo je fasádna omietka znečistená, aj oveľa vážnejšie. Ide napríklad o stavebné chyby, krátky previs strechy či nesprávna tepelná izolácia domu.

Ako dosiahnuť znova čistú fasádu?

Ak hľadáte spôsob, ako docieliť, aby bola vaša fasádna omietka opäť čistá, existuje viacero riešení. Prvou, ktorá napadne azda každému majiteľovi, je nový fasádny náter. Ako sme však už spomínali v úvode, ide o nemalú investíciu, ktorá dokonca ani nie je nevyhnutná, pokiaľ sa na vašej fasáde nenachádzajú nejaké väčšie trhliny a praskliny.

Oveľa jednoduchšou a lacnejšou alternatívou je čistenie fasád. Tu môžete zvažovať buď svojpomocné čistenie fasády, alebo môžete zveriť čistenie fasádnej omietky profesionálnej firme. Svojpomocné čistenie fasády neodporúčame najmä z toho dôvodu, že tak môžete svoju fasádu nenávratne poškodiť. Ak teda chcete, aby bola vaša fasádna omietka opäť čistá a zároveň chcete ušetriť až 70% nákladov (oproti novému náteru), zverte čistenie fasády do rúk profesionálom.